Sędzia to jeden z najbardziej chcianych rozpoznawalnych, jak i prestiżowych zawodów prawniczych, ale większość osób zastanawia, się ile dokładnie zarabia, taki sędzia. Wynagrodzenie w polski sądzie jest dość wysokie, więc nikogo to nie dziwi, że tak dużo osób po studiach prawniczych wybierają się dodatkowo na ten kierunek, by pójść tą ścieżka kariery.

Czym zajmuje się ów sędzia?

Sędzia głównie, jednak zajmuje się rozpatrzeniem różnych owych spraw, wydaje słuszne wyroki i skazuje tych, którzy są winni zgodnie z prawem, które obowiązuje w Polsce. Zawód sędziego jest, jednak wymagający i odpowiedzialny zawód, dlatego też nie każdy ma pewność, że ma do niego predyspozycje.

Ile zarabiają sędziowie w sądach powszechnych?

Ogromna odpowiedzialność wiąże się z wykonywaniem tego zawodu, w związku z czym wiąże się wynagrodzenie jest też wiele większe niż w innych zawodach. Zarobki owych sędziów w Polsce są mocno uregulowane prawnie. Pamiętaj, że każdy sędzia zarabia inaczej, ponieważ sędziowie się różnią. Jakie wyróżniamy sądy?

Sąd Rejonowy, Okręgowy a też Apelacyjny, przez co jest też zróżnicowana według pełnionej funkcji, a też wpływa na to staż pracy, ale możemy oszacować średnie zyski miesięczne tych sędziów, ale ile to dokładnie wychodzi? Na tym stanowisku średnie zyski i zarobki to 13 000 złotych brutto. Pensję sędzia ustala się za pomocą mnożnika, który bierze pod uwagę ową średnią krajową z drugiego kwartału tamtego roku. Średnie wynagrodzenie w drugim kwartale 2020 roku wynosiło, aż 5024,48 złotych na miesiąc. Właśnie z tej podstawy i przy pomocy odpowiedniego mnożnika ustala się kolejne stawki wynagrodzenia sędziego, ale jak to zrobić? Prosty wzór a jaki? Czytaj niżej.

Średnia krajowa x mnożnik = miesięczne wynagrodzenia na tym stanowisku. Dość proste, prawda?

Dobrze a teraz przedstawię odpowiednie stawki odpowiednich placówek sądowych i dokładne stawki wynagrodzenia.

Zarobki owego sędziego w Sądzie Rejonowym

Tutaj liczymy mnożnik od jednego do piątego, także wygląda to tak:

  • Stawka pierwsza to 10 308,18 złotych;
  • Stawka druga to 10 903.12 złotych;
  • Stawka trzecia to 11 455,81 złotych;
  • Stawka czwarta to 11 857,77 złotych;
  • Stawka piąta to 12 561,20 złotych.

Zarobki sędziego w Sądzie Okręgowym to

  • Stawka szósta to 13 314,87 złotych;
  • Stawka siódma to 13 817.32 złote;
  • Stawka ósma to 14 67,48 złotych.

Zarobki sądów apelacyjnych wynoszą

  • Stawka dziewiąta to 15 676,37 złotych;
  • stawka dziesiąta to 16 299,07 złotych.

Są jeszcze takie sądy jak Sędzia zasiadający w Krajowej Radzie Sądownictwa i ów sędzia zarabia niecałe 1005 złotych.

Kolejny sędzią w Sądzie najwyższym i on zarabia aż 20 751,10 złotych na miesiąc. Kolejnym sędzią i to najwyższą rangą jest Sędzią Trybunału Konstytucyjnego, który jest wybierany raz na 9 lat i jest, tam tylko 15 sędziów a ich zarobki sięgają, 25 122,40 złotych i ten ów sędzia zarabia najwięcej z wszystkich