Rejestracja firmy w Czechach to temat, który interesuje wielu przedsiębiorców. Ci, którzy już działają na rynku, próbują nowych możliwości, natomiast początkujący rozważają optymalizację kosztów i uproszczenie procedur. Czy założenie firmy w Czechach rzeczywiście jest opłacalne? Kiedy warto się zdecydować na takie rozwiązanie?

Rejestracja firmy w Czechach – dla nowych i działających na rynku przedsiębiorców

Firmę w Czechach może zarejestrować każdy, o ile oczywiście spełnia ustawowe wymagania. Nie ma znaczenia, jak długo prowadzi działalność gospodarczą oraz czy posiada jakiekolwiek doświadczenie w biznesie. W niektórych branżach do prowadzenia własnej firmy konieczne będzie posiadanie uprawnień albo zezwoleń, podobnie jak w Polsce. Zarejestrować firmę można tak naprawdę w dowolnym momencie, choć ze względów podatkowych większość osób robi to wraz z początkiem nowego roku kalendarzowego. Dotyczy to przede wszystkim osób, które już prowadzą działalność. Kto powinien rozważyć zarejestrowanie spółki za granicą? Rozwiązanie to dedykowane jest przede wszystkim osobom, które:

  • chcą wejść na nowy rynek,
  • dążą do optymalizacji wysokości płaconych podatków,
  • chciałyby płacić niższe składki ubezpieczeniowe,
  • mają wielu kontrahentów za czeską granicą.

Kiedy opłaca się zarejestrować firmę w Czechach?

Przedsiębiorcy uważają, że prowadzenie własnej firmy w Polsce jest nie tylko kosztowne, ale też niezwykle skomplikowane. Zmieniające się przepisy nie ułatwiają pracy nawet tym, którzy na co dzień korzystają z pomocy wykwalifikowanych księgowych i prawników. Trudno zaplanować długofalowy rozwój, jeśli nie wiemy, jak w najbliższej przyszłości będą kształtować się wydatki. Ta niepewność sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców rozważa założenie firmy w Czechach. Jest to rozwiązanie dedykowane zwłaszcza osobom, które dosyć dobrze znają tamten rynek i są w stanie swobodnie się po nim poruszać. Oczywiście, istnieje możliwość założenia firmy za granicą i kontynuowania działalności w Polsce, ale takie działania są pod lupą urzędu skarbowego i ZUS-u. Urzędnicy badają, czy przedsiębiorca nie stara się uciec od opodatkowania i opłacania składek ubezpieczeniowych. Rejestrację firmy w Czechach warto więc dobrze przemyśleć, analizując wszelkie wady i zalety takiego rozwiązania. Trzeba mieć też świadomość, że w Czechach obowiązuje inne prawo, dlatego przedsiębiorca może być zobowiązany dopełnić obowiązków innego rodzaju niż w Polsce.

Jak wygląda procedura rejestracji firmy w Czechach?

Formalności związane z zarejestrowaniem działalności gospodarczej w Czechach nie są szczególnie skomplikowane. Można ich dopełnić przez internet, jednak niektóre sprawy trzeba będzie załatwić osobiście. Warto również skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, z którego ofertą można się zapoznać na stronie internetowej https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach/. Należy pamiętać, że w niektórych branżach istnieje konieczność zdobycia dodatkowych licencji czy innego rodzaju pozwoleń. Nie ma tutaj znaczenia, czy formalnie prowadzimy działalność w Czechach – rejestrując tam firmę, trzeba je posiadać. Zgodnie z powyższym, choć cała procedura wydaje się prosta, osoba bez większej wiedzy oraz doświadczenia może napotkać niemałe problemy. Wśród nich warto wymienić barierę językową – język czeski wydaje się podobny do polskiego, ale jego nieznajomość nie pozwoli załatwić nawet najprostszych spraw. Dobrym rozwiązaniem będzie więc skonsultowanie kwestii założenia firmy w Czechach z kimś, kto udzieli stosownych porad oraz zajmie się formalnościami.